Relacja z V Mistrzostw Wągrowca – Cyclkocross Wielkopolska 2019

fot. Piotr Kurek


Cyclocross Wielkopolska 2019 – Pierwszy start za nami!

W niedzielę, w okolicach ośrodka Wielspin w Wągrowcu, rozpoczęliśmy sezon ścigania się po Wielkopolsce. A sezon pod szyldem „GogolMTB” zapowiada się ciekawie – nasza załoga ma do zaproponowania trzy cykle – Cyclocross Wielkopolska, Bike Cross Maraton oraz Tryptyk Pniewski – każdy dotyczący innej odmiany kolarstwa terenowego.
Mamy początek lutego i sezon 2019 zaczęliśmy wyścigiem przełajowym w Wągrowcu, a zakończymy Galą Rowerową w Murowanej Goślinie, zaplanowaną na połowę października.

Rozpoczęty w Wągrowcu cykl Cyklocross Wielkopolska 2019 świętuje w tym roku mały jubileusz – już piąty sezon spotykamy się na tej imprezie. W tym roku kontynuujemy rozdział rowerów górskich od przełajowych.W niedziele, na przełajówkach wystartowało 24 zawodników oraz 5 zawodniczek i jest to wynik całkiem przyzwoity ?

Trasa wytyczona w okolicach ośrodka Wielspin miała 2,7 km. W większości przebiegała duktami leśnymi, z jedną trudniejszą sekcją techniczną i dość ciekawie poprowadzonymi zawijasami na terenie samego ośrodka. Trasa była nie najtrudniejsza technicznie, bez specjalnych udziwnień, jednak pozwalała wykazać się umiejętnością kręcenia kierownicą i operowaniem przerzutkami. Warto zaznaczyć, że lekko nie było, ponieważ dużo zależy od startujących uczestników. Im szybciej jeżdżą, tym trasa wydaje się być trudniejsza. A jeździli całkiem żwawo ?

Najwięcej emocji dostarczyły nam panie jadące na przełajówkach, gdzie rywalizacja trwała praktycznie do ostatnich metrów. Ostatecznie Monika Lorenc dopiero na ostatniej rundzie wyrobiła sobie pewną przewagę nad Małgorzatą Gogolewską. Trzecia ma metę tego wyścigu dotarła Dominika Smyk.
Sytuacja mogła wyglądać spokojniej u panów, jednak są to tylko pozory. Rywalizacja również trwała do samego końca, a ostatecznie i tak zwycięzcą zostaje ten, który pierwszy dotrze do mety. Można mieć dużą przewagę na trasie, a przegrać –  i dla tego nawet mając spokojną przewagę nad Piotrem Nowackim, Maciej Kycler (zwycięzca kat. Elita) cisnął zdrowo do samego końca. Podium w tej kategorii uzupełnili Adam Deska i Patryk Helwig.  Piotr Nowacki mijając linię mety jako drugi zawodnik wyścigu wygrał kat. Masters i stanął na podium w towarzystwie Sławomira Spławskiego i Bartłomieja Przybylskiego.

Tak prezentowały się wyniki wyścigów kończących rywalizację w Wągrowcu, jednak warto wrócić do początku imprezy.
Jako pierwsi na trasę wyruszyli zawodnicy na rowerach MTB. O godz. 10:00 wystartowało 48 zawodników, w tym gronie znalazło się 9 zawodniczek. O zaciętości rywalizacji najlepiej świadczy fakt, że pomiędzy pierwszym a trzecim zawodnikiem na mecie zanotowano różnicę tylko 10 sekund! Wystarczył jeden poślizg i kolejność na podium mogła być inna…
Ostatecznie zwyciężył Jakub Antkowiak, a kolejne stopnie uzupełnili Miłosz Zwierski i Dawid Łuczak.
Wśród kobiet wyścig na rowerach MTB wygrała Marta Gogolewska przed Karoliną Dopierałą i Joanną Smogór. Warto dodać, że startujące panie na trasie za sobą zostawiły wielu panów, dając im dużo powodów do myślenia, że termin ,,słaba płeć” tutaj się nie sprawdza.

Imprezę można zaliczyć do udanych –  obyło się bez strat w ludziach i sprzęcie. Jako organizatorzy sprawdziliśmy kilka nowych pomysłów  na realizację zawodów, natomiast zawodnicy mogli wstępnie odpowiedzieć sobie na pytanie jak przepracowali zimę i czego należy spodziewać się w nadchodzącym sezonie.

Najbliższa możliwość na dalsze sprawdzanie siebie będzie 24 lutego w Poznaniu na terenach w okolicach ośrodka TKKF na Winogradach. Zapisy i więcej informacji dostępne są na stronie: https://gogolmtb.pl/ccx_poznan/

Zapraszamy !!!